Periscope’a karşı Facebook Live

Facebook şimdiye kadar sadece ünlülere açtığı canlı yayın özelliğini artık herkese açmayı planlıyor. Facebook Live, Persicope’tan farklı olarak herhangi bir ikinci uygulamaya ihtiyaç duymadan Facebook içerisinde kullanılabilecek.

Facebook Live ürünü ilk etapta Facebook ana uygulaması içinde konumlanıyor ancak Facebook Live’ın önümüzdeki dönemde ana uygulamadan ayrılıp, Messenger gibi ayrı bir ürün olarak da sunulması bekleniyor.

live-creative-tools-ios

Facebook Live, Facebook’un diğer video ürünleri gibi siyah arka planı kullanan, tamamen canlı yayın videolarına ayrılmış bölümü. Burada tek dokunuşla canlı yayına başlamanız ve diğer canlı yayınları keşfetmeniz mümkün. Bölüm, Persicope, Meerkat ve diğer canlı yayın ürünlerinin Facebook yorumu şeklinde tasarlanmış. Aile, arkadaşlar gibi Gruplar için canlı yayın yapabilme özelliği; Etkinlikler’de canlı soru-cevap oturumları düzenleme ve dilediğiniz kişiyi canlı yayına davet edebilme gibi fonksiyonlar Facebook nüfusu için oldukça kullanışlı olabilir.

Facebook’un bir süre önce devreye aldığı Tepkiler canlı yayınların da etkileşim biçimi. Periscope’un kalplerine karşılık gelen türlü tepkilerle birlikte canlı yayın sırasında Facebook yorum yapma özelliğini kullanmak da mümkün. Facebook canlı yayınlar sırasında kullanıcı yorumlarının normal video kayıtlarına göre 10 katına çıktığını söylüyor. Piyasadaki canlı yayın ürünlerinden farklı olarak Live Filters sunan Facebook canlı yayın sırasında görüntüyü filtrelemenizi sağlayacak araçlarla kişiselleştirmenin önünü açıyor. Önümüzdeki günlerde videolara doodle’lar ve çizimler eklemek de mümkün olacak.

live-map1

Facebook, Live Map ile Facebook üzerinden canlı yayın yapan kullanıcıları konumlarına göre gerçek zamanlı olarak haritalıyor. Periscope’un yayına başlamasından bir süre sonra eklenen özellik, Facebook’ta ilk günden itibaren sunuluyor.

Bugün kullanıcılarına günde yaklaşık 10 milyar video izleten Facebook, platformundaki canlı yayınları kaçırmamıza izin vermeyecek. Facebook Live istesek de istemesek de günlük hayatın bir parçası olacak. (Webrazzi)